NajnovijeNajčitanijeNajviše porukaPostavi novu temu 

BEZVULKANSKI

Nije mi priznata rec BEZVULKANSKI, da li smatrate da je ispravna?

2 za
12 protiv
mbaloteli
2012-07-30
???

Ne o.O -.-

5 za
3 protiv
.
2012-07-31
???

Da, ispravna je reč, ponekad se pitam koliko procenata stanovništva  Srbije govori srpski... Dobro, govore, ali često ne razumeju srpski...

3 za
6 protiv
lascaux
2012-07-31
???

Ukucajte "bezvulkanski" na Google-u i pogledajte rezultat.

4 za
4 protiv
baron-samedi
2012-08-01
???

baron-samedi napisa...

Ukucajte "bezvulkanski" na Google-u i pogledajte rezultat.

Nažalost Google još uvek nije merodavan kad je u pitanju pravopis. Složenice koje imaju samo jedan akcenat pišu se sastavljeno: 

bezdušan,bezličan, bezdoman,bezosećajan,bezgraničan,bezbrižan, bezrezervni,bezrazložni,bezobrazan, bezveznjak, beznadežan, bezgrešan, bezbedan, bezdan...

To su sve primeri složenica nastalih od predloga bez i imenice. Izvinjavam se što nisam naveo  lepše reči, ali ove su mi prve pale na pamet. Zahvaljujem na pažnji.

2 za
2 protiv
lascaux
2012-08-11
???

Sve je to OK, ali sta uopste znaci rec BEZVULKANSKI.Da li je onda ispravno i bezmorski, bezmajmunski ili bezjezerski...

8 za
1 protiv
raborg
2012-08-11
???

raborg napisa...

Sve je to OK, ali sta uopste znaci rec BEZVULKANSKI.Da li je onda ispravno i bezmorski, bezmajmunski ili bezjezerski...

... i bezbejzbolski ;)

6 za
0 protiv
Supervizor
2012-08-11
???

Kako nastaju reči - reči su svi oni pojmovi koje možemo da zamislimo. Njih ima toliko mnogo da ih ne možete sve staviti u rečnik . Vama se mogu sviđati ili ne, ali tim pojmovima (rečima) ne možete zabraniti pravo na postojanje. Odlika je svih velikih pesnika ( uzgred ću pomenuti da nisam primetio da ih ovde neko čita) da stvaraju nove reči... I meni se lično ne sviđa reč bezvulkanski,  ali taj pojam postoji. I da bezbejzbolski je divna igra rečima -  sviđa mi se...

@ raborg

kako biste  jednom rečju nazvali neki predeo koji nema vulkana ? Postoji ipak semantička razlika između reči nevulkanski i bezvulkanski. Prva se odnosi na nešto što nema osobine vulkana, a druga ne nešto gde nema vulkana. Iako je lepše upotrebiti dve reči nego jednu u poslednjem slučaju, to ne poriče njeno pravo na postojanje...

 

5 za
2 protiv
lascaux
2012-08-12
???

Supervizor napisa...

raborg napisa...

Sve je to OK, ali sta uopste znaci rec BEZVULKANSKI.Da li je onda ispravno i bezmorski, bezmajmunski ili bezjezerski...

... i bezbejzbolski ;)

...meni niste priznali ZAMOTANI

3 za
5 protiv
Drago Papic
2012-10-09
???

Ako se dobro secam, u starom hr kvizu Brojke i slova, priznavale su se samo reci koje se nalaze u recniku. Sumnjam da ova rec postoji u bilo kom recniku.

Po toj analogiji, moglo bi se reci i "bezgacni" , za coveka koji nema gace na sebi ;)

3 za
3 protiv
Dejan Svjetlana Popović
2012-10-12
???

Dejan Svjetlana Popović napisa...

Ako se dobro secam, u starom hr kvizu Brojke i slova, priznavale su se samo reci koje se nalaze u recniku. Sumnjam da ova rec postoji u bilo kom recniku.

Po toj analogiji, moglo bi se reci i "bezgacni" , za coveka koji nema gace na sebi ;)

... Pravi problem je: "šta je to rečnik"? Imamo nekoliko rečnika i u štampanom obliku koje koristimo za nedoumice, i opet pola reči nema ni u njima. Problem je što ne postoji standardni sveobuhvatni rečnik koji može da bude referenca.

3 za
1 protiv
Supervizor
2012-10-24
???

Pošalji odgovor

Samo prijavljeni korisnici sa 5000 ili više poena mogu da glasaju i da ostavljaju poruke.

 

Stranica kreirana za 0.0156 sec.

Copyright © 2024